Kultura i zwyczaje

Cithara Sanctorum

Ewangelia śpiewana czyli Cithara Sanctorum

Na naszym portalu nie może zabraknąć  tematów związanych z kulturą. Mamy już skromny dział poezji, gdzie prezentowane są wiersze poetów-amatorów, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Chcemy również prezentować i propagować twórców muzyki chrześcijańskiej, a w szczególności czerpiących z reformacji.

Jednym z ciekawie zapowiadających się zespołów chrześcijańskich jest Cithara Sanctorum. Nazwa grupy  została zaczerpnięta z ewangelickiego kancjonału autorstwa ks. Jerzego Trzanowskiego, który odegrał ważną rolę w krzewieniu idei reformacji w krajach słowiańskich. Jednym z inicjatorów powstania zespołu jest pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Poznaniu, Andrzej Polaszek. Oto co Pastor mówi o powstaniu zespołu:

Pewnego razu zaprosiliśmy naszych Przyjaciół z Drużyny Księgi i Łuku Jaźwiec (będącej częścią Szczepu 16 Poznań Royal Rangers Polska) na kościelny piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Impreza miała się odbyć w niedzielę. Pomyślałem sobie, ze skoro całość ma mieć średniowieczny i rycerski charakter, warto byłoby zadbać również o odpowiednią oprawę nabożeństwa. Wygrzebaliśmy najstarsze pieśni z naszych śpiewników (XIV-XVI w.). Agata wzięła do ręki gitarę, a chłopaki z Jaźwca flety i bębny. Po jednej, zaledwie półgodzinnej próbie zagrali tak, że większość obecnych była przekonana, że grają razem od lat. Grzechem byłoby tak wspaniały początek pozbawić dalszego ciągu. Stąd wziął się pomysł powołania do życia jaźwcowego zespołu muzyki dawnej.”

Skład zespołu tworzą: Agata Polaszek (szefowa zespołu - śpiew, lutnia, flet, lira korbowa), Ewa Rucka – (śpiew), Marysia Polaszek (śpiew, flet, rebek), Hania Polaszek (śpiew, rebek, psalterium), Tomek Kruczek (lutnia, flety i piszczałki rozmaite, lira), Hannah Taylor (śpiew, bębny), Dale Taylor (bębny) i Rafał Nowicki (bębny).

Muzycy wykonują utwory, które powstały przed pierwszym wydaniem kancjonału Cithara Sanctorum. W swoim repertuarze zespół posiada programy adwentowe, kolędowe, pasyjne oraz wielkanocne. Są to średniowieczne i renesansowe pieśni luterańskie, husyckie, łacińskie i liturgiczne. Wszystkie utwory łączy ich piękno, ewangeliczne przesłanie oraz to, ze zostały niemal zapomniane.

Zespół zadebiutował 6 stycznia 2011 r. dając swój pierwszy koncert w Cafe Misja w Poznaniu. Koncertował m.in. w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym i   Zielonoświątkowym w Poznaniu oraz na Jarmarku Joannitów w Skarszewach. W kwietniu br. Cithara Sanctorum wydał swoją debiutancką płytę „Wierzymy, że”.

Muzycy są zafascynowani hymnami autorstwa Marcina Lutra, dlatego na płycie znalazły się jego utwory m.in. znany wszystkim ewangelikom hymn reformacji „Warownym grodem jest nasz Bóg” oraz piękna pieśń tytułowa „Wierzymy, że jedyny Bóg”. W swoich niedalekich planach przewidują zagranie koncertu, na którym wykonywane będą wyłącznie psalmy, jak również utworzenie internetowego bloga, poświęconego w całości zapomnianej muzyce kościelnej, w szczególności psałterzowi.

W dalszej perspektywie zespół przygotowuje wydanie kompletnego psałterza we współczesnym języku polskim do melodii pochodzących z psałterza genewskiego.

Nasz portal będzie na bieżąco informował o działalności zespołu, nowych utworach, koncertach i planach. Zapraszamy również na strony internetowe Cithara Sanctorum : https://www.facebook.com/citharasanctorum

 

Szukaj

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.