7 września zapraszamy na kolejne nabożeństwo nieszporne w pierwszą sobotę miesiąca o 17:00! Kazanie wygłosi ks. Dale Kaster, który przyjedzie do nas z Pragi. Nabożeństwo odbędzie się w kancelarii parafii ewangelicko-prezbiteriańskiej przy ul. Smolki 8 w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy na nieszpory ewangelickie, które odbędą się 3 sierpnia o godzinie 17:00 w parafii ewangelicko-prezbiteriańskiej w Krakowie. Nasza modlitwa liturgiczna będzie miała miejsce w budynku przy ul. Smolki 8. Kazanie na nieszpory przygotował ks. Dale Kaster z Pragi.

Zapraszamy na kolejne nabożeństwo nieszporne w Krakowie, które odbędzie się 6 lipca o 17:00 przy ul. Smolki 8 (w kancelarii parafii ewangelicko-prezbiteriańskiej). Kazanie wygłosi ks. Martin Damašek (ECAV), który przyjedzie do nas z Pragi.

Dokładnie miesiąc temu, 25 marca 2024 upłynęło równo 10 lat od śmierci ks. Jana Grossa, jednego z najbardziej wyrazistych polskich duchownych luterańskich ostatnich dziesięcioleci XX i początku XXI wieku. Do napisania tych wspomnień zbierałem się dłuższy czas, bowiem tu nie chodzi o to, aby napisać cokolwiek. Ks. Gross był postacią na tyle charakterystyczną, że w jego wypadku napisać „cokolwiek” to byłoby jakieś nieporozumienie. Z pewnością nie jestem też w stanie ogarnąć całego jego dorobku służby w Kościele, co zresztą zasugerowałem już w tytule, mówiąc o osobistym wspomnieniu. Lecz na sam początek dałem pewne być może nieoczywiste słowo – lufcik. Z czasów swego dzieciństwa pamiętam, jak często spędzałem czas w mieszkaniu w bloku moich dziadków. Nie było to duże mieszkanie, a okna były oczywiście drewniane i co roku trzeba było je kitować. Ich obsługa była o wiele bardziej skomplikowana niż tych dzisiejszych, plastikowych okien. Moim ulubionym oknem był lufcik – to było takie małe okienko, otwierane nie na oścież, ale uchylane. Dzięki niemu mieszkanie nie traciło zbyt wiele drogocennego ciepła, za to dostawało się do niego tak bardzo potrzebne świeże powietrze. Myślę, że ks. Jan Gross był takim lufcikiem polskiego luteranizmu. Człowiekiem, który widział luteranizm jako zjawisko szersze niż to ograniczone tylko do Europy Środkowej.

Czytelnia

DIDACHE

"DUCH A LITERA" - WSTĘP.

 "DUCH A LITERA" - TREŚĆ.

"KOŚCIÓŁ WYSOKI".

"MARIOLOGIA LUTERAŃSKA".

Portal Konfesyjni Luteranie

Portal „Konfesyjni” został założony z inicjatywy wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. celem kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.