Często w środkach masowego przekazu, czy też w rozmowach prywatnych zadawane jest pytanie, które z wyznań chrześcijańskich, jest autentyczne, bliższe Bogu ?
Zwykle przedstawiciele różnych wyznań i kościołów prześcigają się w argumentach dowodzących słuszności danego wyznania. Jest to zapewne olbrzymi problem dla nie jednej osoby. Analizując trzy podstawowe kierunki w Chrześcijaństwie tj. Rzymsko-Katolicyzm, Protestantyzm oraz Prawosławie, można dojść do ciekawych spostrzeżeń.
W Rzymsko-Katolicyzmie, panuje poniekąd jedność dogmatyczna i organizacyjna, tzw. monolit. Jedność jest tam zwykle wymuszana czasami środkami administracyjnymi i przepisami kościelnymi. Z punktu widzenia innych wyznań, KRK pod kątem dogmatycznym odszedł od zasad Biblijnych, zastępując je szkodliwymi naukami ludzkimi, które doprowadziły do tzw. neopogaństwa. Rzymsko-Katolicyzm jest jednak nadal największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie, pomimo Reformacji, i wschodniej schizmy.
Prawosławie- tutaj obowiązuje bezwzględna jedność dogmatyczna, lecz niestety rozbicie organizacyjne na tzw. patriarchaty, może czasami być związane ze względami ambicjonalnymi poszczególnych społeczności, czy też osób.
Przejdźmy teraz do Protestantyzmu. Tutaj króluje niestety grzech główny tej linii chrześcijaństwa charakteryzujący się ogromnym rozbiciem na tzw. kościoły pierwszej i drugiej reformacji, które często są nastawione do siebie nieprzychylnie. Nas – Luteran, szczególnie boli brak jedności pomiędzy kościołami tradycji luterańskiej, których wyodrębnienie z zachodniego chrześcijaństwa zapoczątkowała działalność wielkiego reformatora ks. dr. Marcina Lutra.
Powstaje pytanie, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Z pewnością będą padać tutaj różnie odpowiedzi. Mogą być to różne względy polityczne, społeczne, kulturowe i tp. Słyszy się nawet zdania wychwalające rozbicie kościołów luterańskich w imię tzw. „pięknej różnorodności”.
Jednak jednym z najważniejszych powodów takiej sytuacji jest odejście od zasad biblijnych pewnych kościołów protestanckich, lub brakiem ich realizowania. Dziś co niektóre kościoły, które zawsze w swojej tradycji odwoływały się do Biblii nie zawsze biblijny kierunek realizują - natomiast Kościół, który od Biblii odchodzi, traci swoją wiarygodność i autorytet.