Tekst pochodzi z wydania  Świątecznej gazetki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sosnowcu.

Uwielbiamy stroić choinkę. Ale czego jest ona symbolem? Chętnieśpiewamy kolędę "Cicha noc". Ale czy znamy jej niezwykłe pochodzenie? W czasie adwentowym być może każdego dnia otwieraliśmy okienko w Adwentowym Kalendarzu. Ale czy wiemy, kto ten kalendarz wymyślił? 

Symbol pierwszy - Adwentowy Kalendarz

Niezwykłe kalendarze z niespodziankami na każdy dzień Adwentu od dziesiątek lat umilają dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie. To wynalazek niemieckich ewangelików, którzy obdarowywali najmłodszych kalendarzami z ukrytymi obrazkami, historyjkami lub słodkościami. W czasie II wojny światowej, naziści wycięli z kalendarzy chrześcijańskie treści. Nawet takie zło nie zniszczyło jednak pięknej idei oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś dzieci w wielu zakątkach świata nadal otwierają okienka i odliczają dni do wyjątkowej Wigilijnej Nocy.

 


 

Symbol drugi - Choinka

Drzewko musi się zaliczać do tych, które "są wiecznie zielone". Dekorowane ozdobami i lampkami (kiedyś świeczkami) stało się
nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia w XVI wieku, w znacznym stopniu za sprawą Marcina Lutra i niemieckich protestantów. Zielone drzewko jako symbol życia wiecznego znane było już wśród starożytnychEgipcjan, Chińczyków i Hebrajczyków. Dla chrześcijan znaczenie mają też na przykład światełka, które symbolizują Jezusa Chrystusa będącego światłem dla świata.
 

 
 
 
Symbol trzeci - "Cicha noc, święta noc"

To prawdopodobnie najbardziej nastrojowa kolęda. Legenda głosi, że "Cicha noc" powstała w austriackiej miejscowości Oberndorf bei Salzburg w 1818 roku. Podobno w Wigilię zepsuły się w lokalnym kościele organy. Naprawa była możliwa dopiero na wiosnę, po stopieniu się śniegu. Młody ksiądz Joseph Mohr odszukał wiersz, który napisał kilka lat wcześniej i poprosił utalentowanego organistę o szybkie skomponowanie muzyki do wykonania na gitarze. Potrzebą było wieczorne kolędowanie, wynalazkiem piękna kolęda.

Czego życzyć z okazji Świąt Bożego Narodzenia? Może tego, byśmy nie zapominali o znaczeniu i mocy symboli. I dużo Bożego błogosławieństwa.

Źródła: Encyclopedia Britannica, BBC
 
 
 
comments