Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

W dniu dzisiejszym po raz kolejny podjęta została próba wprowadzenia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP ordynacji kobiet na prezbiterów. Aby by....

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

Zdarzą się, iż niektórzy liberalni chrześcijanie, wraz z innymi osobami o poglądach lewicowych, skłonni są do budowania porówn....

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

W dniach 27-29 kwietnia w Wiśle-Jaworniku odbyła się konferencja teologiczna na temat: „Opętanie demoniczne i egzorcyzm– luterańska perspektywa&rdqu....

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Szwedzkojęzyczny finlandzki dziennik HBL donosi, że Kościół Finlandii suspendował 5 księży służących w Ewan....

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Jak co roku w dniu 21 marca – tym razem w 330   rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha, w ewangelickim Kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu miał....

W  dniach  - 13 -15 maja 2013 r. odbyły się w Wiśle – Jaworniku kolejne rekolekcje liturgiczne, organizowane przez Konferencję Liturgiczną - Wspólnotę Św. Pawła Apostoła.

Wspólnota Św. Pawła jest niesformalizowanym ruchem wysokokościelnym utworzonym przez duchownych i świeckich kościołów luterańskich w Polsce i Czechach. Od początku jej istnienia aktywny udział w jej działaniach biorą min. ks. Jan Gross, ks. Rafał Bukowiecki oraz student teologii Jakub Retmaniak, który jest również w składzie redakcji portalu „Konfesyjni”.

Wspólnota organizuje dwa razy do roku spotkania rekolekcyjne, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych liturgią luterańską.

Hasłem  wiosennych rekolekcji 2013 r. była „Biblia w liturgii”. Od studium biblijnego ks. Jana Grossa na ten temat,  rozpoczęły się też  zajęcia.

W pierwszym dniu rekolekcji Parafię Ewangelicką w Jaworniku odwiedziło wielu znamienitych gości  – min. ks. bp Paweł Anweiler i ks. bp senior dr Jan Szarek z małżonkami. Podczas uroczystego obiadu zebrani goście składali życzenia ks. Janowi Grossowi, który w ostatnich dniach obchodził swoje 75 urodziny.

W czasie trzydniowego seminarium oprócz Liturgii Godzin (patrz Śpiewnik Ewangelicki 967), wykładów i referatów odbyło się  również nabożeństwo ze Spowiedzią i Sakramentem Ołtarza.

Termin kolejnych rekolekcji został zaplanowany na 29 września - 1 października 2013 r. Rozpoczną się nieszporami o godzinie 16.00 w uroczystość Archanioła Michała   i zakończą po obiedzie 1 października (ok.godz.15.00) . Tematem ma być: „Angelologia, czyli nauka o aniołach.”

Rekolekcje liturgiczne organizowane przez Wspólnotę Św. Pawła są jedynymi w Polsce  warsztatami poświęconymi tradycji i liturgii luterańskiej w wydaniu wysokokościelnym. Martwi zatem fakt, niewielkiego zainteresowania  wśród wiernych Kościoła Luterańskiego w Polsce, jak również brak jakichkolwiek wzmianek na ich temat w oficjalnych organach informacyjnych Kościoła.

Pełna relacja z rekolekcji na blogu ks. Jana Grossa

comments