Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

W dniu dzisiejszym po raz kolejny podjęta została próba wprowadzenia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP ordynacji kobiet na prezbiterów. Aby by....

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

Zdarzą się, iż niektórzy liberalni chrześcijanie, wraz z innymi osobami o poglądach lewicowych, skłonni są do budowania porówn....

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

W dniach 27-29 kwietnia w Wiśle-Jaworniku odbyła się konferencja teologiczna na temat: „Opętanie demoniczne i egzorcyzm– luterańska perspektywa&rdqu....

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Szwedzkojęzyczny finlandzki dziennik HBL donosi, że Kościół Finlandii suspendował 5 księży służących w Ewan....

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Jak co roku w dniu 21 marca – tym razem w 330   rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha, w ewangelickim Kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu miał....

Na zaproszenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych,   gościł w Szczyrku były trener naszego słynnego skoczka Adama Małysza Hannu Lepisto, który przyjechał prosto z Finlandii na konsultacje z uczniami, trenerami i nauczycielami. Do Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych uczęszczają zarówno katolicy jak i ewangelicy. Opiekę duszpasterską nad ewangelikami , którzy z Wisły i Ustronia przyjechali uczyć się i trenować skoki oraz biegi narciarskie sprawuje ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelickiej ze Szczyrku. Hannu Lepisto, tak jak i Adam Małysz jest ewangelikiem . Ks. Jan Byrt wziął dzisiaj udział we wspaniałym spotkaniu wybitnego trenera z uczniami i nauczycielami, którzy zadawali wiele ciekawych pytań. Hannu Lepisto odpowiadał z wielką skromnością. Spotkanie  było  nie tylko lekcją trenera ze sportowcami ale prawdziwą lekcją wychowawcza także nauczycieli sportowców  "jak ojca ze swymi dziećmi ". Po spotkaniu Hannu   Lepisto przyjął zaproszenie do odwiedzenia Parafii Ewangelickiej w Szczyrku . Tu przed kilkoma laty zasadził w Ogrodzie Reformacji swoje pierwsze drzewko - brzozę . Naturalnie wszyscy mogli ją zobaczyć.

Wyjątkowy gość dowiedział się o  Kościele Ewangelickim w Polsce, jak również o projektach Parafii Ewangelickiej w Szczyrku. Rozmowa przybiegała w bardzo miłej atmosferze . Hannu Lepisto  zadawał także wiele pytań na temat naszego Kościoła w Polsce.

Na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia, Hannu Lepisto otrzymał od ks. Jana Byrta opaskę na rękę w kolorach narodowych biało-czerwoną ze Słowem  Bożym:  "Błogosławiony Naród Którego Bogiem Jest Pan "  oraz kubek wykonany specjalnie na zbliżający się jubileusz 500 lecia Reformacji  (1517-2017) z "Różą Lutra " W toku rozmów okazało się, ze Hannu Lepisto jest także zapalonym wędkarzem, zatem otrzymał również breloczek do kluczy z chrześcijańską rybką .

Hannu Lepisto przez cały tydzień będzie jeszcze gościem naszej szkoły. Nauczycieli i uczniów czeka jeszcze wiele rozmów i konsultacji.

„Dziękujemy Bogu ,że jego doświadczenie może pomóc wielu młodym trenerom i skoczkom . Chwała Panu za wszystko !” – mówi ks. Jan Byrt.

(opracowano na podstawie relacji ks. Jana Byrta, zdjęcia – ks. Jan Byrt)

comments