Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

W dniu dzisiejszym po raz kolejny podjęta została próba wprowadzenia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP ordynacji kobiet na prezbiterów. Aby by....

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

Zdarzą się, iż niektórzy liberalni chrześcijanie, wraz z innymi osobami o poglądach lewicowych, skłonni są do budowania porówn....

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

W dniach 27-29 kwietnia w Wiśle-Jaworniku odbyła się konferencja teologiczna na temat: „Opętanie demoniczne i egzorcyzm– luterańska perspektywa&rdqu....

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Szwedzkojęzyczny finlandzki dziennik HBL donosi, że Kościół Finlandii suspendował 5 księży służących w Ewan....

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Jak co roku w dniu 21 marca – tym razem w 330   rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha, w ewangelickim Kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu miał....

 

Jastrzębie-Zdrój - W dniu 3 września 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 8 osób zasłużonych z terenu Śląska. Wśród odznaczonych było dwóch duchownych z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz z Kościoła Rzymskokatolickiego i 6 osób świeckich.

W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył minister w Kancelarii Prezydenta RP, pan Jan Lityński m.in.: księdzu pułkownikowi Zbigniewowi Kowalczykowi, emerytowanemu Dziekanowi Wojsk Lądowych z Cieszyna oraz jego ojcu, Panu Władysławowi Kowalczykowi z Cisownicy. Odznaczenia zostały wręczone za działalność w „Solidarności” w okresie stanu wojennego (1981-1983). Pan Władysław Kowalczyk był internowany przez kilka miesięcy stanu wojennego. Życzymy odznaczonym naszym braciom wiele radości i dalszej pomyślności w życiu.

***

W dniu 5 maja 2012 r. ksiądz Zbigniew Kowalczyk i jego bliźniaczy brat mgr inż. Zdzisław Kowalczyk obchodzili 60-tą rocznicę urodzin. Z tej okazji w kościele św. Jana Chrzciciela w Cisownicy dla rodziny i gości odprawione było specjalne nabożeństwo dziękczynne przez miejscowego proboszcza ks. Marka Twardzika oraz przez konfirmatora braci Kowalczyków ks. radcę Jana Grossa z Cieszyna. Ks. Jan Gross wygłosił kazanie na tekst Psalmu 50,15: „Wzywaj mnie w dniu niedoli, wybawię cię, a ty mnie uwielbisz!”

Drodzy Jubilaci: Zbyszku i Zdzisiu! Drodzy zgromadzeni! Umiłowani w Panu!


Mnie jako waszemu dawnemu katechecie i konfirmatorowi nie chce mi się wierzyć, że od tamtych czasów tyle lat już upłynęło. Gdy bowiem przyszedłem do waszej parafii, do Goleszowa na początku 1963 roku, mieliście niecałe 11 lat, a ja miałem niecałe 25 lat. Dziś mogę powiedzieć, że wspólnie spędzaliśmy naszą młodość. Za 3 lata od tego czasu poszliście do konfirmacji, do której was przygotowywałem i konfirmowałem. Potem były piękne lata szkoły średniej i matura. Dotąd byliście jako bliźniacy zawsze razem, byliście jednakowo ubrani, posiadaliście jednakowe rowery. O to wszystko troszczyli się wasi kochani rodzice: śp. Mama i troskliwy Ojciec. Potem przyszło rozejście. Każdy z was poszedł za głosem powołania.

Wiele radości przeżyłem, gdy Ty Zbyszku, oświadczyłeś, że chcesz studiować teologię. Na studiach teologicznych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie miałeś już starszych kolegów z tej samej grupy młodzieżowej, w której w Goleszowie wyrastałeś. Kończył już studia o 4 lata starszy od ciebie dziś już śp. ksiądz senior radca Tadeusz Raszyk i odbywał studia obecny ks. radca Jan Badura oraz ks. Tadeusz Makula. Potem przyszli inni. Nastał czas ordynacji w dniu 26 lutego 1978 r., a więc przed 34 laty, małżeństwo i radość waszego wspólnego życia, którymi są wasze kochane dzieci i wnuczek.
Kiedy kończy się 60 rok życia nie sposób nie cofnąć się w przeszłość, daleką i długą przeszłość. Z tej, bowiem przeszłości pragniemy wyciągnąć wnioski na przyszłość, choć ona nie będzie już tak długą, jaką była przeszłość.

Kierunkowskazem tej przyszłości jest dla nas ludzi wierzących i dla nas Sług Sława Bożego właśnie Słowo Boże. Zastanawiałem się, jakie słowo od Boga dać wam na tę przyszłość, oby jeszcze długą. I doszedłem w końcu do wniosku, że nie ma lepszego słowa, jak to, które Kościół daje nam na dzień dzisiejszy, a które wg codziennych czytań biblijnych, przeczytałem na początku. Jest to słowo wzięte z Psalmu 50,15:Wzywaj mnie w dniu niedoli, wybawię cię, a ty mnie uwielbisz! Składa się ono z dwu rad i jednej obietnicy. Nikt z nas nie może przejść przez życie i przez ten świat nie zakosztowawszy niedoli. Takiej niedoli i wyście w ciągu tych 60 lat zakosztowali. Każdy z was doznał różne doświadczenia życiowe. Ale i każdy z was mógł doznać tej obietnicy dzisiejszego psalmu. Drogi Zbyszku! Jako dziekan w wojsku polskim mogłeś zostać wysłany przed dwu laty do Smoleńska. Tak nie wiele brakowało. Ale myśli i drogi Boże były inne. Może Go wzywałeś, a On cię zachował. Na słowo tego dzisiejszego psalmu chciałbym położyć szczególny nacisk i jeśli miałbym wam czegoś życzyć to tego, co w tym psalmie jest zawarte: „Wzywaj mnie w dniu niedoli”. Wzywaj Pana w dniu doli i niedoli, w dniach dobrych, jak i złych, w dniach szczęśliwych jak i nieszczęśliwych. Wzywaj Go we dnie i w nocy! To jest takie ważne! Rozmawiajmy z naszym Bogiem i Panem o naszych codziennych sprawach. PAN powiada, że nas wybawi z wszelkiego nieszczęścia, z wszelkich trosk: „wybawię cię.” To najpiękniejsza obietnica dana nam na przyszłość. Bóg w Chrystusie Jezusie wybawił nas poprzez krzyż i Jego zmartwychwstanie z wszelkich grzechów, śmierci i władzy szatana, a jako zbawionych chce nas wybawić od wszelkiej niedoli ziemskiej, od nieszczęść i trosk. A gdy poznamy Jego zbawczą moc, wtedy Go będziemy uwielbiać.
Do tego wzywa nas jutrzejsza niedziela zwana CANTATE, w którą jako Kościół obchodzimy 10-lecie wprowadzenia nowego Śpiewnika Ewangelickiego, który nam został dany, abyśmy z niego jeszcze lepiej mogli uwielbiać Boga pieśniami i modlitwami. Psalmista wzywa nas do tego: „Śpiewajcie Panu pieśń nową, bo cuda uczynił!”

Drodzy Jubilaci, ile On takich cudów uczynił w waszym życiu? Czy poznaliście już te Jego cuda, które dokonały się w waszym życiu?Wzywajmy Go w pieśniach i modlitwach z wdzięczności za to, co już uczynił w naszym życiu w ciągu tych 60 lat i za to, co jeszcze uczyni nam w następnych latach życia. Dlatego: „Cantate Domino” – „śpiewajcie Panu pieśń nową!”
Niechby ona od dziś była naprawdę nową, śpiewaną z wdzięcznością od nowa. Wzywajcie Go w pieśniach, jak to czynili ojcowie naszej wiary, całym sercem i całą duszą, aby nas wybawiał z wszelkich naszych doczesnych niedoli i z wdzięczności za to, co dla nas już uczynił.
Niech będzie za to uwielbione Jego imię teraz i na wieki! AMEN.

 
Zdjęcie - ks.Zb. Kowalczyk, odznaczenie: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia
Polski, Jastrzębie, 3 września 2012.

 

comments