Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

Ordynacja kobiet po raz kolejny upadła

W dniu dzisiejszym po raz kolejny podjęta została próba wprowadzenia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP ordynacji kobiet na prezbiterów. Aby by....

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

?Mesjasz? objawił się w Kolonii

Zdarzą się, iż niektórzy liberalni chrześcijanie, wraz z innymi osobami o poglądach lewicowych, skłonni są do budowania porówn....

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

Konferencja teologiczna w Wiśle-Jaworniku

W dniach 27-29 kwietnia w Wiśle-Jaworniku odbyła się konferencja teologiczna na temat: „Opętanie demoniczne i egzorcyzm– luterańska perspektywa&rdqu....

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Kościół Finlandii pozbywa się konserwatywnych duchownych

Szwedzkojęzyczny finlandzki dziennik HBL donosi, że Kościół Finlandii suspendował 5 księży służących w Ewan....

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Wielka Msza we Wrocławiu AD 2015

Jak co roku w dniu 21 marca – tym razem w 330   rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha, w ewangelickim Kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu miał....

 

LUTERAŃSKA KONFERENCJA LITURGICZNA WSPÓLNOTA ŚW. PAWŁA  APOSTOŁA PL 43-400 Cieszyn. Plac Kościelny 8, tel.: + 48 518512301

 

Cieszyn, dnia 27 marca 2012 r.

Do Czcigodnych Braci i Sióstr

Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej,

Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej,

Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego [Luterańskiego] w Rzeczypospolitej Polskiej.

Drogie Siostry i drodzy Bracia w Panu!

Dwa tygodnie dzieli nas od Świąt Wielkanocy. W tym szczególnym dla nas chrześcijan, czasie pasyjnym i wielkanocnym, który w naszych Kościołach z taka powagą, a jednocześnie tak uroczyście przeżywamy, pragniemy skupić się wokół Słowa Bożego i świętego Sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej oraz pragniemy uwielbić w szczególny sposób Tego, który za nas i dla Swoje życie poświęcił, a przez Swoje zmartwychwstanie życie nam przywrócił.

W tym celu, podobnie jak już od kilku lat, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników liturgii (zarówno duchownych jak i świeckich) na  Międzykościelne Rekolekcje Liturgiczne, które odbędą się

od czwartku, dnia 12 kwietnia 2012 r. od godziny 12.00

do soboty, dnia 14 kwietnia 2012 r. do godziny 13.00

w Domu Gościnnym Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Wiśle – JAWORNIKU przy ul. Jodłowej 8a (tel.: 33 855 17 15, fax: 33 855 34 16,  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Pod powyższym adresem można się zgłaszać do Wtorku Wielkanocnego,  tj. do dnia 10 kwietnia 2012 r.

Niestety, nie posiadamy żadnego funduszu i dlatego sami musimy sobie opłacić koszty pobytu. Koszt pełnego  pobytu od czwartku południa do soboty południa wynosi 150 zł PL, (Nocleg – 25 zł., śniadanie 10 zł., kolacja 10 zł., obiad 16 zł.).  Opłata na miejscu.

Nasze rekolekcje tym razem rozpoczną się w czwartek, dnia 12 kwietnia 2012 r. obiadem i zakończą się obiadem w sobotę, dnia 14 kwietnia 2012 r.

W programie naszych rekolekcji m.in:

  1. Wykład ks. dr. Lucjana Klimszy (Czeski Cieszyn), wykładowcy w katedrze filozofii Uniwersytetu Ostrawskiego. Temat wykładu: Kapłaństwo w teologii św. Tomasza Akwińskiego i ks. dr. Marcina Lutra (studium komparatywne).
  2.  Wykład ks. Witolda Strumpfa (II proboszcz w Karvinie) na temat duchowości w liturgii.....
  3. Referat studenta teologii ewangelickiej z Warszawy Jakuba Retmaniaka na temat: „Ks. Wilhelm Loehe (1808-1872)  z Neuendettelsau, Bohater wiary Kościoła – odnowiciel luterańskiego życia liturgicznego.”  wielki odnowiciel liturgii luterańskiej.” 
  4. Wykład ks. Jana Grossa: „Różnice i zbieżności w mszy rzymskokatolickiej i w „mszy” luterańskiej.”
  5. Prezentacja prywatnej, studyjnej Agendy z języku czeskim.
  6. Prezentacja pełnej, studyjnej Agendy w języku polskim wydanej przez Parafię LECAV w Czeskim Cieszynie.
  7. Prezentacja ORDO luterańskiego  w języku polskim dla duchowieństwa i studentów teologii luteran.
  8. Ponadto śpiew liturgiczny, śpiew psalmów, Liturgii Godzin.

O przygotowanie Liturgii Godzin prosimy studenta teologii Jakuba Retmaniaka.

Ponadto - w sobotę, dnia 14 kwietnia br o godzinie 8.00 odprawione zostanie w miejscowym kościele w Wiśle - Jaworniku uroczyste nabożeństwo wielkanocne ze Spowiedzią i Sakramentem Ołtarza. Wszystkich duchownych prosimy o przywiezienie obowiązujących szat liturgicznych.

Ks. proboszcza Zdzisława Sztwiertnię prosimy o ogłoszenie w swojej parafii tego nabożeństwa i zachęcenie zborowników do udziału w nim. Dziękujemy!

Dokładny program zostanie każdemu uczestnikowi wręczony na miejscu.

Wszystkich zainteresowanych zarówno duchownych jak i świeckich serdecznie zapraszamy i pozdrawiamy w Jezusie Chrystusie Panu naszym!

Szczęść Boże!

KOORDYNATORZY:

 

( - ) Ks. Jan Gross (KEA)                                                                              ( - ) Ks. Rafał Bukowiecki (LECAV)    

 

( - ) Ks. Witold Schtrumpf (SCEAV)                                                         ( - ) Stud. teol. Jakub Retmaniak (KEA)

 

 

 

 

comments